V Niedziela Wielkanocna

J 14, 1-12 “Jezus powiedział do swoich uczniów: “Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie. W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę”. Odezwał się do Niego Tomasz: “Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?” Odpowiedział mu Jezus: “Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście”. Rzekł do Niego Filip: “Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy”. Odpowiedział mu Jezus: “Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: Pokaż nam Ojca? Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie, wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła. Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, owszem i większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca”. “

Twój ślad

Ks. Tadeusz Domżał

Ludzie wyruszający w podróż starają się mieć ze sobą plany, mapy i przewodniki. W ten sposób starają się zabezpieczyć przed ewentualnym błądzeniem i pytaniem przechodniów o miejsca i zabytki. Trudno mówić, aby podróżujący znał drogę, bo często do pewnych miejsc udaje się po raz pierwszy, a więc dzięki planom i mapom rozpoznaje ją tylko. Temu rozpoznaniu towarzyszy prawda, która streszcza się w zasadzie ?To jest to?. Znakom na planach odpowiadają więc drogi, stacje paliwowe, hotele i najważniejsze zabytki. Poznając drogę i prawdę człowiek może podróżować bezpiecznie i po trudach pracy odpocząć i zobaczyć to, co zamierzał.

A jak jest z naszą najdłuższą podróżą jaką jest życie? Gdzie kupimy plany, mapy i przewodniki? Odpowiedź podsuwa nam Chrystus w słowach ?Ja jestem i drogą i prawdą i życiem?. A więc wystarczy nam tylko jeden przewodnik, który podaje plan podróży przez życie. Tym przewodnikiem jest Ewangelia, w którą Jezus kazał nam uwierzyć.

Przed laty, gdy jeszcze nie była zbyt popularna fotografia kolorowa zobaczyłem czarnobiałą kartkę w formacie małej pocztówki. Ktoś sfotografował na niej ślady ludzkich stóp na piasku. Pierwsze z nich były duże i wyraźne, ale te na dalszym planie ledwie przypominały te pierwsze. Na kartce był napis: czy ktoś idąc za tobą trafi do Chrystusa? Lata minęły, a ja ciągle mam przed oczyma czarnobiałą kartkę i te słowa. Muszę przyznać, że było to bardzo dobre pytanie przypisane do śladów ludzkich stóp.

To pytanie powinien stawiać sobie każdy człowiek i to każdego dnia: Czy ktoś idąc za tobą trafi do Chrystusa? Trafi czy nie trafi? Odpowiedź znasz tylko Ty.